Příběhy pomoci
Domoci se svého práva
Důležitým úkolem naší služby sociálního poradenství je zastat se lidí, kteří se neumí ohradit a domoci se svých záležitostí, i když jsou v právu. Setkáváme se s případy, kdy instituce nevyhodnotí situaci správně a znevýhodněný člověk zůstane bez podpory. Takový je i případ paní M.
Romana už to doma zvládne
Paní Romana se několik let léčila v psychiatrické ambulanci, střídaly se u ní projevy deprese a mánie. Tým našeho Centra duševního zdraví Klatovy (CDZ) oslovil její syn. Zdálo se mu, že se stav maminky výrazně zhoršil. „Sdělil nám, že maminka odmítá brát léky a rodina si s ní neví rady. Zjišťoval, co má dělat a zda bychom mohli maminku navštívit doma, protože nechce nikam jet,“ začíná vyprávění Štěpánka Naušová, pracovnice klatovského CDZ.
Honza zase chodí mezi lidi
Honza je dvacetiletý muž a žije v menší vesnici na Plzeňsku. Psychické potíže začal mít na střední škole. Obtíže vygradovaly v několik hospitalizací na psychiatrii. Po návratu z poslední hospitalizace domů se Honzovi jeho potíže opět vrátily: měl obavy z lidí, slyšel různé hlasy, zažíval úzkostné stavy a propadal depresím. Nedokázal vyjít ven, přestal chodit do školy a přibral hodně na váze. Honzu i jeho rodiče situaci trápila.
Věřil jsem, že se to povede!
Posledních devět let Pavel strávil v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Nejčastěji sedával v křesle na chodbě, kde mohl prohodit pár slov s kolemjdoucími a dívat se na televizi. A také snít o tom, že se mu jednou podaří se opět postavit na vlastní nohy...
Bezpečí domova
Jak pracuje tým Housing First? Jeho hlavním posláním je pomáhat lidem s duševním onemocněním v bytové nouzi najít vlastní a bezpečný domov, který je důležitým aspektem na cestě zotavení. Přečtěte si jeden z našich příběhů.
Nechová se nějak divně?
Jak pracuje tým Centra duševního zdraví Plzeň? V některých případech se na naše služby neobrátí přímo člověk, který prožívá potíže v důsledku duševní nemoci, ale někdo z jeho blízkých či známých. Přečtěte si jeden z našich příběhů.