Začíná soutěž Stejná šance – zaměstnavatel roku 2023

Stejná šance ocení firmy, které na otevřeném trhu práce zaměstnávají lidi se zdravotním znevýhodněním. V Plzeňském kraji soutěž spoluvyhlašuje Ledovec. Jak a koho lze nominovat se dočtete v článku.

Právě odstartoval již 10. ročník soutěže Stejná šance – zaměstnavatel roku, jejímž hlavním pořadatelem je organizace Rytmus - od klienta k občanovi. Soutěže se mohou zúčastnit firmy na otevřeném trhu práce, kterým není lhostejná společenská odpovědnost a lidem se zdravotním znevýhodněním dávají šanci stát se součástí běžného pracovního kolektivu. Firmy může nominovat široká veřejnost od 1. března do 30. dubna v devíti krajích napříč republikou, mezi nimiž je i Plzeňský kraj. Zde soutěž spoluvyhlašuje nezisková organizace Ledovec, z.s.

"Letos jsme se rozhodli zapojit do soutěže Stejná šance a zaštítit její pořádání v Plzeňském kraji, protože podpora při hledání a udržení zaměstnání je důležitou součástí naší spolupráce s lidmi se zkušeností s duševním onemocněním. Pracovní uplatnění umožňuje vrátit se do role zaměstnance, kolegy, podporuje sebevědomí a v neposlední řadě samozřejmě finanční nezávislost. Někdy stačí jen minimální úprava pracovních podmínek, aby se člověk mohl vrátit na otevřený trh práce. Vážím si zaměstnavatelů, kteří tyto cesty hledají a jsou důležitou součástí na cestě k zotavení lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Pořádáním soutěže Stejná šance máme příležitost je ocenit a zviditelnit," říká Petr Moravec, ředitel Ledovce.

Nominovat zaměstnavatele může kdokoliv prostřednictvím formuláře na webových stránkách stejnasance.cz, a to do 30. dubna 2023. Nezávislá hodnotící komise (složena ze zaměstnavatele, člověka se zdravotním znevýhodněním, zástupce z kraje, města, úřadu práce aj.) pak během května vybere vítěze, jemuž bude 31. května 2023 při slavnostním vyhlášení v Plzni předáno ocenění.

“Jsem ráda, že se nám během těch téměř dvaceti let, co soutěž jednou za dva roky organizujeme, podařilo zviditelnit a ocenit už několik stovek firem, „firmiček“ i korporátů. Je zřejmé, že spíše než velikost firmy je důležitá dobrá vůle a společenská solidarita, která je součástí politiky firem, říká Pavla Baxa, ředitelka organizace Rytmus - od klienta k občanovi. V minulých ročnících ocenění získaly mimo jiné společnosti Pilulka Lékárny, IKEA Česká republika, Česká podnikatelská pojišťovna či Montessori školy Andílek. 

Kromě ocenění zaměstnavatelů soutěž upozorňuje také na postavení lidí se zdravotním postižením nebo duševním onemocněním na otevřeném trhu práce. Na rozdíl od chráněného trhu práce totiž otevřený trh přináší řadu výhod samotnému zaměstnanci s postižením, státu i firmám. „Z našich dlouholetých zkušeností víme, že začleňování lidí s postižením na běžných pracovištích má velký vliv na rozvoj dovedností jak samotných lidí s postižením, tak i jejich kolegů. Benefitem diverzity týmu je schopnost porozumět potřebám druhých, vzájemná podpora a stmelení týmu, lepší komunikační dovednosti. Kromě daňových úlev přináší zaměstnávání lidí s postižením zaměstnavateli i konkurenční výhodu v oblasti marketingu, tak i náboru nových zaměstnanců. Společenská odpovědnost firmy dnes zajímá nejen zákazníky, ale i potenciální zájemce o práci,“ dodává Anna Kaucká, koordinátorka pražské části soutěže a specialistka na spolupráci se zaměstnavateli. 

V letošním roce se patronkou soutěže stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. Záštitu nad soutěží převzaly Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo pro místní rozvoj a Hospodářská komora České republiky. Hlavním sponzorem Stejné šance je Česká mincovna.

Nad soutěží Stejná šance v Plzeňském kraji převzal záštitu hejtman Rudolf Špoták.

Stejná šance 2023 poster Plzeňský page 001