Už 32 lidí v bytové nouzi našlo v Plzni díky týmu Housing First svůj bezpečný domov

Plzeňský tým Housing First, který se zaměřuje na řešení bezdomovectví a péči o lidi s duševním onemocněním, vstoupil do druhé fáze projektu a dál zabydluje o sto šest. 

Mám hmatatelné zázemí, soukromí, místo, kde můžu být sama, útočiště. Nelítám po venku, mám kde být. Bydlení mi přineslo soukromí a svobodu. Mám lepší životní styl - můžu si uvařit, umýt se, vyprat si. Získal jsem soukromí, opadla obava, že mi někdo něco sebere, získal jsem klid a mohl si ho dostatečně dopřát. Přineslo mi to jistotu a soukromí. Zbavil jsem se bezdomovectví, získal jsem střechu nad hlavou, jsem klidnější. Zlepšil se můj celkový životní stav. Poprvé v životě bydlím sám a ve svém, nikdo mně nemůže svévolně vyrazit. Získal jsem pocit jistoty a stability, moje životní situace nijak výrazně nekolísá. Už jsem nebyl hodně dlouho hospitalizovaný. Dostávám se ze závislosti...

To jsou některé z životních změn lidí, kterým ledovecký tým Housing First pomohl najít domov. Od počátku projektu k dnešnímu dni se zabydlelo už 32 lidí ve 29 domácnostech.

Projekt se zaměřuje na řešení bezdomovectví a deinstitucionalizaci péče o lidi s duševním onemocněním, tzn. přesouvá její poskytování do běžného prostředí. V souladu s principy programu tým Housing First Ledovec nalezne, pomůže vybudovat domov a poskytne podporu pro jeho dlouhodobé udržení a další osobní rozvoj lidem s vážným duševním onemocněním s potřebou komplexní a intenzivní podpory.

Po pilotním projektu, který byl realizován od roku 2019 do 2022, jsme vstoupili do další fáze. S pokračováním projektu Housing First II se počítá do roku 2025, opět za velké podpory města Plzně, které pro ohrožené lidi v bytové nouzi, které tato služba podporuje, postupně uvolňuje dalších dvacet nájemních bytů.

Více na stránkách Housing First Ledovec.

 

EU-SPOLUFINANCOVÁNO_Barevné_RGB.jpg

Projekt Housing First Ledovec II - CZ.03.02.01/00/22_007/0000268 je financován z prostředků EU - Evropského sociálního fondu.

HF info leták page 001HF info leták page 002