Začínají Týdny pro duševní zdraví

Program Týdnů pro duševní zdraví - největší multižánrové osvětové kampaně o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v České republice - probíhá každoročně od 10. září do 10. října 2023, tedy dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví. I v Plzni se můžeme těšit na bohatý program, který se uskuteční od 9. do 13. října.

Cílem Týdnů pro duševní zdraví je přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím, zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti.

I my v Ledovci se - pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka - připojujeme a zveme na program do plzeňského Moving Station od 9. do 13. října 2023, kde nás čeká rozmanitý program v podobě přednášek, koncertů, besed, výstav, filmu, workshopů a soutěží o nejrůznějších aspektech duševního zdraví.

Letos akci zahájí přednáška s názvem Duševní zdraví není jen o návštěvě psychiatra. “Je velmi důležité mít odvahu navštívit odborníka, ale nejen v situacích hašení největších krizí. Je dobré zaměřit se na to, jak takovým vyhroceným situacím předcházet, ale také si být vědom toho, že můžeme žít kvalitní a hodnotný život i v případě dlouhodobého onemocnění, opakovaným propadům nebo hospitalizace. A také vědět o tom, že vedle nemocnic existují další formy dostupné podpory, tak aby nikdo nezůstal sám, bez domova, finanční podpory atd. Takovouto komplexní pomoc a doprovázení v procesu zotavení nabízí například naše týmy v Centrech duševního zdraví, kde se lidem snažíme pomoci všemi dostupnými prostředky,“ říká Petr Moravec, ředitel Ledovce, se kterým bude v úvodním slovu možné přemýšlet i nad tím, jak se v dnešní době žije lidem s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, jak je vnímá okolí a s jakými předsudky se musí potýkat.

Program odlehčí oblíbená Slam poetry, večer plný autorských textů, poezie, improvizace, pohybu, napětí, emocí i vtipu. S tématem letošních Dnů pro duševní zdraví vystoupí Nejhodnější Michal, Bohdan Bláhovec, Mručivák, Sudet a Lví.

Středa 11. října nabídne aktuální téma, a to besedu s lidmi, kteří mají zkušenost s válkou, ať už osobní nebo profesionální. „Setkáme se s novinářem, ukrajinskou psycholožkou, přednostou psychiatrické kliniky, válečným uprchlíkem, bývalým vojenským kaplanem a biskupem nad aktuálními otázkami nejen z oblasti duševního zdraví, které přinesl válečný konflikt na Ukrajině,“ upřesňuje ředitel Ledovce.

Letošní Dny pro duševní zdraví myslí i na pedagogy, kteří se během dvoudenního interaktivního semináře teoreticky i prakticky seznámí s tématy týkajícími se stresu a vhodných strategií, jak se mu bránit.

Dějí se události, se kterými se musíme vypořádávat, ale někdy vůbec netušíme jak. Možná prožíváte něco, co vás znepokojuje, nebo vnímáte, že něco takového prožívá někdo ve vaší blízkosti, a váháte, jak se k tomu postavit. Je dobré umět včas poznat, že se děje něco nestandardního, nebát se požádat o pomoc a vědět, kde si o ni mohu říct,“ připomíná Petr Moravec.

A na co se opravdu těšíme, je koncert elektropopové kapely Midi lidi, která se o naší duševní pohodu postará ve čtvrtek 12. října večer.

Doprovodný program Týdnů pro duševní zdraví proběhne také v Strašicích, Rokycanech, Stříbře a Domažlicích, který organizuje spolek Toseví.

Veškeré vstupy jsou díky finanční podpoře Ministerstva kultury, města Plzeň, městského obvodu Plzeň 3 a firmy Golden Gate zdarma!

Kompletní program naleznete níže v příloze.

dpdz2023 posterA2 1bez rámečku page 001