Tisková zpráva - Plzeň hostí mezinárodní konferenci o zotavení z duševního onemocnění

Datum: 10. 2. 2020

Plzeň – V úterý 11. února 2020 začíná dvoudenní mezinárodní konference Recovery2020, která se věnuje konceptu zotavení z duševního onemocnění. Pořádá jí Ledovec v prostorách DEPO 2015. Pro čtyři sta účastníků z více než deseti zemí je připravený program s přednáškami i praktickými workshopy zaměřenými na současné trendy v oblasti podpory zotavení lidí s duševním onemocněním. Záštitu nad konferencí převzal plzeňský primátor Martin Baxa. 

 

Jedná se již o druhou konferenci, která se tomuto tématu bude v Plzni konat. Navazuje na první konferenci věnovanou výhradně tématu zotavení, která se uskutečnila před čtyřmi lety. „Již tenkrát jsme věděli, že chceme v pořádání konferencí na toto téma pokračovat. Ohlasy na tu první byly velmi dobré. A čtyři roky jsou tak akorát, abychom se z takové velké akce vzpamatovali a měli čas pozvat další skvělé osobnosti, které se tématu zotavení věnují z pozice pomáhajícího profesionála, akademika nebo člověka s vlastní zkušeností s duševním onemocněním, tak jako se nám to podařilo poprvé“, doplňuje informace ke konferenci pořadatelka Alena Vrbová z Ledovce.

Na přístupu, kdy se na jednom místě scházejí lidé, kteří se tématu věnují z různých úhlů i míry osobní angažovanosti si pořadatelé zakládají.  „V programu lze nalézt například přednášku Martina Hollého, ředitele Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, o vztahu mezí institucí a zotavením. Dva zástupce bude mít Francie. Ti představí zkušenosti s komunitními službami zaměřenými na zotavení ve městě Lille a Marseille. A jeden z workshopů zase bude věnován roli lidí s vlastní zkušeností s duševním onemocněním jako pracovníků ve službách,“ vybírá z programu Fojtíček.

 

Konference je součástí mezinárodního projektu Teach2heal, který je financován z programu Evropské unie Erasmus+, a který je zaměřený na vzdělávání budoucích profesionálů v pomáhajících profesích a ve vzdělávání. Při příležitosti konání konference se však v Plzni koná i setkání Evropské sítě poskytovatelů komunitních služeb v oblasti duševního zdraví „Kromě konference tu máme týdenní návštěvu kolegů z Belgie a Finska, se kterými se věnujeme tomu, jak začlenit zotavení do vzdělávání profesionálů. Zároveň se v pondělí a v úterý spolu se čtyřicítkou zahraničních kolegů budeme nejen bavit o komunitních službách v Evropě, ale pojedeme také na krátké návštěvy do nemocnic, Centra duševního zdraví Plzeň nebo například na magistrát města Plzně. Jsme rádi, že město Plzeň akci podporuje,“ uzavírá Alena Vrbová.   

O Ledovci:

Ledovec je zapsaný spolek, který vznikl v roce 2001 a od té doby vyrostl a vyprofiloval se jako hlavní poskytovatel služeb pro lidi s duševním onemocněním v Plzeňském kraji. Z malého zařízení pro pár klientů vyrostl v poskytovatele pěti sociálních služeb, akreditovaného vzdělavatele a realizátora řady dalších projektů. Provozuje první a zatím jediné Centrum duševního zdraví v Plzeňském kraji. Kromě plzeňského regionu nyní působí také na Klatovsku. Provozuje webový portál věnovaný konceptu zotavení www.zotaveni.cz a téma zotavení také nabízí prostřednictvím akreditovaných kurzů nejen pro profesionály v sociálních službách.

Zotavení:

Jako definice zotavení se požívá definice profesora Bostonské univerzity Williama Anthonyho: „Zotavení je hluboce osobní a jedinečný proces změny postojů, hodnot, pocitů, cílů, dovedností a rolí. Je to způsob života, který je uspokojující, nadějný, přínosný, a to dokonce i s omezeními, která nemoc přináší. Uzdravení zahrnuje rozvoj nového smyslu a účelu v životě, jak se člověk vymaňuje z katastrofických dopadů duševní nemoci.“

Kontakt:

Petr Moravec, projektový, finanční a PR manažer Ledovce

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mobil: +420 775 725 339, www.ledovec.cz